2020_hippokisat_lyyti_kesä.jpg

 

HIPPO-hahmot_Hille_003-01.png

 

Hipot_ryhmakuva_1_vaaka (1).png

HIPPOKISAT 2022

Hippo-kisat keskiviikkona 17.8.2022 Varkauden Keskuskentällä klo 17.00 

Sarjat ja lajit:

Tytöt ja pojat 2018 ja myöhemmin syntyneet 20 m ja pallonheitto

Tytöt ja pojat 2017 ja 2016 syntyneet 40 m ja pallonheitto

Tytöt ja pojat 2015 ja 2014 syntyneet 60 m ja kuula

Tytöt ja pojat 2013 ja 2012 syntyneet 60 m ja kuula

Tytöt ja pojat 2011 ja 2010 syntyneet 60 m ja pituus

Kisaohjeita:

Kilpailunumeroiden jako aloitetaan tuntia ennen kisojen alkamista ja päättyy klo 16:45.  Tulethan paikalle ajoissa!

Jokainen osallistuja palkitaan komealla Hippo-mitalilla. Yli 5-vuotiaiden sarjojen kolme parasta saa lisäksi kulta-, hopea- tai pronssimitalin. Sarjan 2018 ja myöhemmin syntyneitä ei laiteta paremmuusjärjestykseen. He saavat merkinnän suorituksestaan mutta tuloksia ei mitata. Sarjojen 2018 ja nuoremmat 20 metrin juoksut takasuoralla. (ei ajanottoa)

Ilmoittautuminen:

Ilmoittaudu ajoissa - jälki-ilmoittautuminen kisapaikalla ei ole mahdollista.

ILMOITTAUTUMINEN ON PÄÄTTYNYT

AIKATAULU

Aikataulu on ohjeellinen ja pieniä muutoksia osallistujamäärän mukaan voi esiintyä.

 

klo 16.00-16.45

• Kilpailunumeroiden jako

................................................................................................

klo 17.00

• Avajaiset ja alkuverryttely

................................................................................................

klo 17.15

• Tytöt ja pojat 2018 ja myöhemmin syntyneet 20 m      TAKASUORA (ei ajanottoa)

• Tytöt 2017-2016 syntyneet 40 m etusuora             

• Tytöt ja pojat 2018 ja myöhemmin syntyneet pallonheitto        

• Tytöt 2011-2010 syntyneet pituushyppy                 

................................................................................................

klo 17.30

• Pojat 2017-2016 syntyneet 40 m etusuora              

................................................................................................

klo 17.45

• Tytöt 2015-2014 syntyneet 60 m etusuora             

• Tytöt ja pojat 2017-2016 syntyneet pallonheitto  

................................................................................................

klo 18.00

• Pojat 2015-2014 syntyneet 60 m etusuora                                       

................................................................................................

klo 18.15

• Tytöt 2013-2012syntyneet 60 m etusuora              

• Pojat 2011-2010 syntyneet pituushyppy                  

• Tytöt ja pojat 2015-2014 syntyneet kuulantyöntö

 

................................................................................................

klo 18.30

• Pojat 2013-2012syntyneet 60 m etusuora               

................................................................................................

klo 18.45

• Tytöt 2011-2010 syntyneet 60 m etusuora             

• Tytöt ja pojat 2013-2012 syntyneet kuulantyöntö                         

................................................................................................

 

klo 19.00

• pojat 2011-2010 syntyneet 60 m etusuora

................................................................................................

Tulokset

Osuuspankin Hippokisat

Varkauden Kenttä-Veikot

17.8.2022

 

P3 20m (ei ajanottoa)

     Toivo Tirkkonen                                                        

     Justus Luotinen                                                        

     Elias Hartikainen                                                      

     Hans Kaltio                                                            

     Olavi Kotilainen                                                       

     Elias Pihlman                                                          

     Kaapo Mikkonen                                                         

     Lio Rissanen                                                           

     Eemi Nenonen                                                           

     Ilmari Auvinen                                                         

     Niilas Reinikainen                                                     

     Nooa Mustonen                                                          

     Niki-Jasperi Ruutiainen                                                

     Elian Häkkinen                                                         

     Melek Manis                                                            

     Kaspian Pietarinen                                                     

     Jari Oittinen                                                          

     Jouko Oittinen                                                         

     Noel Paukkonen                                                         

     Aamos Puustinen                                                        

     Alvar Valta                                                             

     Peetu Huttunen                                                         

     Jere Karvonen                                                          

     Tuukka Joronen                                                          

     Wiljami Korhonen                                                       

     Joel Tauschi         

                                            

T3 20m (ei ajanottoa)

     Ada Väisänen                                                           

     Maria Natunen                                                          

     Jaada Ihalainen                                                        

     Hilla Härkönen                                                         

     Veera Kosunen                                                          

     Erin Hiltunen                                                          

     Iisa Juvonen                                                           

     Aino Rämö                                                              

     Meea Leväinen                                                          

     Elia Kaipainen                                                         

     Ulla Viljakainen                                                       

     Jenny Turunen                                                          

     Evelia Sarkkinen                                                       

     Vilhelmiina Kokkonen                                                   

     Mathilda Tirronen                                                      

     Amelia Itkonen                                                         

     Beeda Taskinen                                                         

     Enni Kiema                                                             

     Ada Pulliainen                                                         

     Sofia Junkkarinen                                                      

     Maya Tolvanen                                                          

 

P3 Pallonheitto (ei mittausta)

Loppukilpailu

     Akseli Koponen                                                         

     Eemi Viljakainen                                                       

     Joona Sydänmaa                                                         

     Male Korhonen                                                           

     Ukko Rask                                                              

 

 

T3 Pallonheitto (ei mittausta)

Loppukilpailu

     Adessa Hedman                                                          

     Alina Syrjälahti                                                       

     Emma Partanen                                                          

     Iida Mustonen                                                          

 

 

P4 20m (ei ajanottoa)

     Eeli Tirronen                                                          

     Karri Tirkkonen                                                        

     Elias Kinnunen                                                         

     Leevi Parviainen                                                       

     Veikka Jalkanen                                                        

     Eliel Leinonen                                                         

     Noel Tulikanto                                                         

     Alec Salokoski                                                         

     Pauli Lappalainen                                                      

     Onni Itkonen                                                           

     Oskari Pitkänen                                                        

     Julius Konttinen                                                       

 

T4 20m (ei ajanottoa)

     Ida Väisänen                                                           

     Minea Vesterinen                                                       

     Alma Luostarinen                                                        

     Viivi Malkki                                                           

     Anu Kaipainen                                                          

     Evelin Häkkinen                                                        

     Aino Tolvanen                                                          

     Vilja Welin                                                            

     Emma Koivistoinen                                                      

     Neea Riehkalainen                                                      

     Elina Karjalainen                                                      

     Neela Hartikka                                                         

 

P4 Pallonheitto (ei mittausta)

Loppukilpailu

     Atte Raudasoja                                                         

     Daniel Hedman                                                          

     Eemil Korhonen                                                          

     Hannes Murtomäki                                                       

     Niklas Torvinen                                                        

 

 

P5 40m

1)   Peetu Huupponen                                       9,71             

2)   Niilo Monto                                           9,76             

3)   Eemi Alanen                                           9,83             

4)   Akseli Partanen                                       10,05            

5)   Markus Takkunen                                       10,29            

6)   Jon Salo                                              10,30            

7)   Aapo Junkkarinen                                      10,57            

7)   Atte Hartikainen                                      10,57            

9)   Veeti Huupponen                                       10,65            

10)  Leewi Sinitalo                                        10,93             

11)  Jooa Kämäräinen                                       10,99            

12)  Milo Leväinen                                         11,17            

13)  Tiitus Sirkka                                         12,97             

14)  Joonatan Tauschi                                      13,44            

     Vili-Petteri Pulkkinen                                DNS              

     Joel Sirkka                                           DNS              

 

T5 40m

1)   Vanessa Rajala                                        9,98             

2)   Ilona Klasila                                         10,04            

3)   Sara Laitinen                                         10,44            

4)   Matilda Natunen                                       10,46            

5)   Olivia Vesterinen                                     10,55             

6)   Sani Poikolainen                                      10,60            

7)   Eevi Natunen                                          10,77            

8)   Nilla Viljakainen                                     11,44            

9)   Maisa Siekkinen                                       11,45            

10)  Mitra Sharifi                                         11,53            

11)  Pihla Jaatinen                                        11,81            

12)  Nuppu Oksman                                          12,00            

13)  Vieno Tuovinen                                        12,32            

14)  Ilona Sutinen                                         12,73            

15)  Elena Korhonen                                        14,00            

     Eevi Juvonen                                          DNS              

     Lilia Rissanen                                        DNS              

 

P5 Pallonheitto

Loppukilpailu

     Teijo Ryynänen                                        DNS              

 

 

T5 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Sofiina Juvonen                                       6,03             

     4,86   6,03  

 

2)   Eeri Kaltio                                           4,04             

     3,55   4,04  

 

 

 

P6 40m

1)   Santtu Tulikanto                                      9,17             

2)   Samu Laitinen                                         9,23             

3)   Leevi Rahkonen                                        9,32             

4)   Tatu Voutilainen                                      9,33             

5)   Elias Reinikainen                                     9,39             

6)   Eepi Karhunen                                         9,54             

7)   Veeti Turunen                                         9,68             

8)   Matias Matilainen                                     9,77             

9)   Lenni Hyvärinen                                       9,78             

10)  Leo Taivalantti                                       10,05            

11)  Hugo Räsänen                                          10,07            

12)  Leevi Lönnroos                                        10,12            

13)  Taavi Hoffrén                                         10,35            

14)  Mikael Tirkkonen                                      10,52            

15)  Jaajo Kukkonen                                        10,76            

16)  Eeli Vilve                                            10,98            

     Joel Väisänen                                         DNS              

     Lilja Rissanen                                        12,09            

     Joel Sirkka                                           11,69            

 

T6 40m

1)   Eevi Vesander                                         9,11             

2)   Olivia Lappalainen                                    9,19             

3)   Iulianna Maevskaya                                    9,28             

4)   Emilja Purhonen                                       9,35             

5)   Eela Nenonen                                          9,70             

6)   Adelina Viljakainen                                   9,86             

7)   Minea Männikkö                                        9,94             

8)   Minea Tiitinen                                        10,04            

9)   Sofia Gopkalo                                         10,12            

10)  Viivi Huupponen                                       10,43            

11)  Elsa Pirinen                                          11,45            

12)  Nelli Mustonen                                        12,76            

     Pihla Härkönen                                        DNS              

 

P6 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Jasper Hämäläinen                                     10,30             

     5,58   10,30 

 

T6 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Nella Pulliainen                                      6,90             

     5,64   6,90  

2)   Josefiina Hotti                                       2,85             

     2,07   2,85  

 

P7 60m

1)   Otto Monto                                            13,07            

2)   Arttu Joronen                                         13,42            

3)   Arttu Lönnroos                                        13,60            

4)   Robert Klasila                                        13,62            

5)   Vihtori Tuovinen                                      14,10            

6)   Noel Junkkarinen                                      14,44            

7)   Untamo Laitinen                                       14,50            

8)   Vilho Koivistoinen                                    15,10            

     Joel Korhonen                                         DNS               

     Miro-Kasperi Ruutiainen                               DNS              

 

T7 60m

1)   Nella Riehkalainen                                    12,29            

2)   Aada Laitinen                                         12,61            

3)   Olivia Leinonen                                       12,67            

4)   Helmi Tiitinen                                        12,70            

5)   Ella Pihlman                                          13,02            

6)   Sofia Niskanen                                        13,13            

7)   Iisa Tuomainen                                        13,17            

8)   Janni Elfvengren                                      13,33            

9)   Suvi Junkkarinen                                      13,68            

10)  Aada Kukkonen                                         13,73            

11)  Minja Leväinen                                        14,00            

12)  Mette Jaatinen                                        15,06            

13)  Pihla Korhonen                                        16,52             

     Fanny Jokela                                          DNS              

     Jade Mustonen                                         DNS              

     Jenna Leväinen                                        DNF               

 

T7 Kuula

Loppukilpailu

1)   Nea Timonen                                           2,90             

     2,52   2,87   2,90  

2)   Sofia Torvinen                                        2,03             

     1,73   2,03   1,97  

 

P8 60m

1)   Luka Taivalantti                                      11,29            

2)   Konsta Riehkalainen                                   11,30             

3)   Valtti Suna                                           11,37            

4)   Luukas Hartikainen                                    11,61            

5)   Oliver De Santis                                      11,99            

6)   Onni Kolehmainen                                      12,03            

7)   Mikael Fihlman                                        12,13            

8)   Ilari Kaksonen                                        12,27            

9)   Emre Manis                                            12,53            

10)  Kimmo Kilpeläinen                                     12,93            

11)  Jooa Kärkkäinen                                       13,00            

     Nuutti Juvonen                                        DNS              

 

T8 60m

1)   Viivi Parppei                                         12,05            

2)   Aava Lappi                                            12,73             

3)   Eevi Pöllänen                                         12,84            

4)   Vuokko Murtomäki                                      13,02            

5)   Adeliina Rajala                                       13,19            

6)   Joanna Hämäläinen                                     13,30            

7)   Veera Backman                                         13,37            

8)   Ellen Vesander                                        13,38            

     Linnea Backman                                        DNS              

     Amanda Ryynänen                                       DNS              

 

P8 Kuula

Loppukilpailu

1)   Aarni Viinikainen                                     4,64             

     4,35   4,63   4,64  

 

 

 

T8 Kuula

Loppukilpailu

1)   Helmiina Juvonen                                      2,70             

     2,28   2,17   2,70  

 

P9 60m

Loppukilpailu

1)   Kasper Kammonen                                       10,32            

2)   Viljami Tolvanen                                      10,68            

3)   Kaarlo Klasila                                        11,32            

4)   Eetu Tuomainen                                        11,83            

5)   Niilo Kilpeläinen                                     11,84            

     Onni Koljonen                                         DNS              

     Perttu Ursin                                          DNS              

 

T9 60m

1)   Alisa Sutinen                                         10,97            

2)   Lyyti Laitinen                                        11,71            

3)   Mette Osmala                                          11,77            

4)   Neela Pääkkönen                                       11,97            

5)   Emmi Räisänen                                         12,10            

6)   Iida Korhonen                                         12,72            

7)   Eedit Jaatinen                                        12,79            

8)   Lilli Raudasoja                                       13,65            

     Helmiina Räsänen                                      DNS              

     Saimi Niskanen                                        DNS              

     Helen Widgren                                         DNS              

 

T9 Kuula

Loppukilpailu

1)   Riina Pakarinen                                       4,92             

     4,64   4,63   4,92  

 

2)   Elsi Purhonen                                         4,54             

     4,54   4,28   4,22  

 

3)   Kerttu Hilonen                                        3,79             

     3,72   3,79   3,76  

 

4)   Kerttu Laitinen                                       3,77             

     3,26   3,77   2,99  

 

 

P10 60m

Loppukilpailu

1)   Iiro Kaksonen                                         10,23            

2)   Tuukka Voutilainen                                    10,66            

3)   Jooa Elfvengren                                       11,03            

4)   Valtteri Backman                                      11,20            

 

T10 60m

1)   Paula Niskanen                                        9,91             

2)   Lumi Sydänmaa                                         10,04            

3)   Nea Mustonen                                          10,15            

4)   Jade Sihvonen                                         10,95            

5)   Aliisa Kröger                                         11,00            

6)   Alisa Lackman                                         11,17            

7)   Hertta Hoffren                                        11,24            

8)   Netta Fihlman                                         11,25            

9)   Venla Voutilainen                                     11,40            

10)  Minea Kaltio                                          12,32            

     Aada Juvonen                                          DNS              

P10 Kuula

Loppukilpailu

1)   Luukas Pöllänen                                       4,44             

     4,36   3,92   4,44  

 

 

T10 Kuula

Loppukilpailu

1)   Jessica Koponen                                       6,82             

     6,10   6,23   6,82  

 

2)   Eve Korhonen                                          3,78              

     3,72   3,53   3,78  

 

P11 60m

Loppukilpailu

1)   Jesper Hämäläinen                                     10,31            

     Pekko Widgren                                         DNS              

 

T11 60m

Loppukilpailu

1)   Emma Korhonen                                         11,23            

 

 

T11 Pituus

Loppukilpailu

1)   Emma Reinikainen                                      3,96             

     x      x      3,83   3,96   3,87   3,89  

                                               

 

2)   Eva Kutvonen                                          3,37             

     3,21   3,37   3,12   3,32   3,36   3,32  

                                               

P12 60m

Loppukilpailu

1)   Elias Sharifi                                         11,10            

     Jimi Korhonen                                         DNS              

 

T12 60m

Loppukilpailu

1)   Saimi Viinikainen                                     9,81             

2)   Neea Fihlman                                          10,19            

     Alina Ojala                                           DNS              

 

P12 Pituus

Loppukilpailu

1)   Yusuf Manis                                           3,43             

     3,43   2,92   3,12   x      3,36   3,08  

 

 

VarkausPuolikas_logo.jpgyleisurheilukoulu.jpg juoksukoulu.jpg kunniakierros.jpg 

Yhteistyössä

   SE_Color_WebLogo_RGB.jpg    OP_Pohjois-Savo_4v_oikea.jpeg